Soma’da maden ocağında şılam patlaması: UYARDIK, DİNLEMEDİLER

Soma’da İmbat maden işletmesinde öğlen saatlerinde D.10 Panosu ikinci ayakta meydana gelen Göçük (şılam patlaması) nedeniyle 5 madenci kardeşimizden üçünün göçük altında kaldı, bir madenci kardeşimizin (Ersin Özdoğan) cansız bedeni çıkartıldı. Bir madenci kardeşimiz hastanede tedavi altında iki madenci kardeşimiz halen göçük altında kurtarma çalışmaları devam ediyor. 40 kişilik yeni bır kurtarma ekibinin de ocağa girdiği ifade edilmekte.

Salgın nedeniyle günlerdir ocaklarda üretim durdurulsun, ocaklarda çalışmak zorunda kalacak maden işçilerinin özel olarak alınacak sağlık ve güvenlik koşulları sağlansın diyerek tüm maden patronlarına, Çalışma Bakanlığına yazılar yazdık tüm sosyal medya hesaplarımızdan çağrılar yaptık.

Bazı madden işletmeleri açıklama yaparak gerekli tedbirleri aldıklarını ifade ettiler.

Sendikamız ve yöneticilerimiz tarafından yapılan yayınların yanlış ve yalan olduğunu söyleyerek savcılıklara suç duyurusunda bulundular ama yine bildiklerini okudular, gerekli önlemleri gerektiği biçimde asla almadılar ve yine olan madencilere oldu, canlarımızı elimizden almaya devam ediyorlar. 

Güncelleme (18:42): Şılam altındaki madenci arkadaşlarımızdan Salih Ayber’in cansız bedenine ulaşıldı. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Güncelleme (20:00): Soma’da şılam altında kalan işçi kardeşlerimizden Erdinç Karaveli’nin cansız bedeni de şılam altından çıkarıldı.